Strategiarbete inför 2026/2027
Strategiarbete
Nu startar ett viktigt arbete i att processa fram en ny verksamhetsinriktning och strategi för Svenska Badmintonförbundet. Styrelse och kansli vill därför samla in synpunkter från så många av våra medlemmar i Badmintonsverige som vi bara kan.
Vi vill tillsammans forma framtiden och staka ut riktningar för vår idrott med siktet inställt på att så många som möjligt ska ha roligt med badminton, och att få utvecklas och trivas i den idrott vi gillar allra mest.
Kommande strategi och verksamhetsinriktning beslutas i ett senare skede av medlemmarna i Svenska Badmintonförbundet, dvs alla föreningar, vid årsmötet 2026.
Syfte
Svenska Badmintonförbundets strategiska plan är ett stöd för förbundsstyrelse, förbundskansli, distriktsförbund och föreningar för att vi tillsammans ska skapa en gemensam kraft och riktning.
Strategin ska ligga till grund för såväl verksamhetsplaner som de specifika aktiviteter som ska ge drivkraft och leda verksamheten framåt mot våra gemensamma mål.
Bakgrund
Riksidrottsförbundet (RF) antog sin nya strategi för idrottsrörelsen, Svensk Idrott 2035 vid Riksidrottsmötet i maj. Vi väntade in vårt årsmöte i september som gav klartecken till att börja med Svenska Badmintonförbundets nya strategiarbete.
RF:s strategi kommer vara vägledande genom hela processen.
Processen
I arbetet med en ny strategi och verksamhetsinriktning för svenska badmintonförbundet har vi nu genomfört workshops med kansli, styrelse och med ledare och representanter från badmintonsverige under Swedish Open. Vi har också haft en enkät ute i verktyget Vocean där vi fått in svar från 495 personer.
Sammanställning av material
Länk till annan webbplats.Utifrån en första analys av allt material vi fått in vill vi presentera sju förändringsresor för svensk badminton:
- Från osynlig till synlig – “Synlighetsresan”
- Från beroende av eldsjälar till hållbara strukturer – “Ledarskapsresan”
- Från geografisk ojämlikhet till nationell tillgänglighet – “Tillgänglighetsresan”
- Från svag elit till internationell konkurrenskraft – “Elitutvecklingsresan”
- Från splittrad organisation till enad rörelse – “Samverkansresan”
- Från bredd utan retention till livslångt deltagande – “Återväxtresan”
- Från låg attraktionskraft till relevant samhällsaktör – “Positioneringsresan”
Nu kommer underlaget att bearbetas och utgöra grunden i det nya strategiska arbetet för Badminton Sweden.
Här kan ni ta del av inkomna underlag och den samlade rapporten.
Vocean rapport total pdf, 4.2 MB.
Förändringsresorna beskrivning pdf, 248.6 kB.
För medskick, reaktioner och synpunkter kontakta: Info@badminton.nu
Publicerad: 2026-02-12
Senast uppdaterad: 2026-06-17