Gå till innehåll
Svenska Badmintonförbundet
Svenska Badmintonförbundet

Nationell Idrottsutbildning -NIU

Om du på din hemort vill göra en seriös satsning mot nationell elitnivå inom badminton så rekommenderar vi dig att söka till ett NIU. Badminton Sweden tillsammans med den lokala elitföreningen ansvarar för att nivån på landets NIU-utbildning håller hög kvalitet.

NIU vänder sig till elever som är nationell ungdomselit och som vill nå sin maximala prestation med sikte mot nationell elit.

Nationell Idrottsutbildning erbjuds på följande platser i landet:

Göteborg: Katrinelundsgymnasiet Länk till annan webbplats./Bernadottegymnasiet Länk till annan webbplats.

Kontaktperson:Johanna Karlsson, johanna.2.karlsson@educ.goteborg.se

Jönköping: Sandagymnasiet, Sanda Idrottscentrum Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontaktperson: Simon Erlandsson, simon.erlandsson@jonkoping.se

Uppsala: Celsiusskolan Länk till annan webbplats.

Kontaktperson: Marcus Regenberg, marcus.regenberg@hotmail.com

Trollhättan: Magnus Åbergsgymnasiet Länk till annan webbplats. / Nils Ericssonsgymnasiet Länk till annan webbplats.

Kontaktperson: Jens Olsson, fzforza1@gmail.com

Umeå: Umeå Länk till annan webbplats.Elitidrottsgymnasium Länk till annan webbplats.

Kontaktperson: Ola Molin, ola.molin@umea.se

Täby: Tibble gymnasium Länk till annan webbplats.

Kontaktperson: Peter Axelsson, peter@tabybadminton.se

Malmö: Malmö idrottsgymnasium Länk till annan webbplats.
Länk till annan webbplats.

Kontaktperson: Jesper De Waal, jesper@dewaal.se

Halmstad: Sannarpsgymnasiet Länk till annan webbplats.

Kontaktperson: Tim Foo, tim@halmstadbadminton.se

Falköping: Ållebergsgymnasiet Länk till annan webbplats. (ej sökbar fr.o.m.HT2021)

Kontaktperson: Yvonne Klarson, yvonne.klarson@edu.falkoping.se


Tidplan ansökning

1 december är sista ansökningsdag till Badminton Sweden.
Under perioden december-januari beslutar Badminton Sweden till vilka skolor som respektive elev rekommenderas att söka. Sista sökdag till skolorna är i början på februari månad men varierar från kommun till kommun.

Anmäl dig till RIG och NIU via ansökningsformulär Länk till annan webbplats..

Vid frågor om NIU kontakta ansvarig på Badminton Sweden.

Sponsorer