Gå till innehåll
Victor Badmintonligan
Victor Badmintonligan

Kvartsfinaler med nerv avgjorda

Gårdagens två kvartsfinaler bjöd på stor dramatik, där slutligen Påvelund och BMK Aura stod som segrare och avancerade till semifinal i Victor Badmintonligan.

I semifinalerna, som spelas 4 april, kommer Fyrisfjädern-BMK Aura och Trollhättan-Påvelund att mötas.

Sammanfattning av matcherna:
Påvelund-IFK Umeå 4-3 efter Golden Set
Matchen blev en verklig rysare, där gästerna på förhand såg ut ha en liten fördel i singelspelet, medan dubblarna och mixeden lutade mer åt hemmalaget. Så blev även matchbilden, dubblarna gav 1-1 i matcher och singelspelet slutade 2-1 till Umeå, medan Påvelund säkert vann mixeddubbeln.
Matchen gick till Golden Set med damdubbel som kategori. Samma uppställning från bägge lagen i Golden som de hade i matchen. Men med en skillnad, Påvelundparet tog revansch för förlusten i den ordinarie matchen och tog sitt lag till semifinal via seger med 11-8.

Länk till matchresultatet:
https://www.scoreboardlive.se/tournament/show/1252 Länk till annan webbplats.

Täby-BMK Aura 2-4
När krutröken lagt sig i Täby Racketcenter efter gårdagens kvartsfinal kunde man sammanfatta en jämn tillställning, där ändå bortalaget hade bäst kontroll över matchbilden. Täby vann herrsingel 1 och herrdubbel medan Aura visade sig starkare i övriga matcher. Aura tog via vinst i två av de tre singelmatcherna ett visst grepp om tillställningen. Ett grepp man sedan inte släppte. Seger i mixed mot hemmalagets svenska mästarpar följdes upp av en säker seger i damdubbel, varefter matchen var avgjord.

Länk till matchresultatet:
https://www.scoreboardlive.se/tournament/show/1253 Länk till annan webbplats.

Semifinaler
Tisdag 4 april
Fyrisfjädern – BMK Aura (18.30)
Trollhättan – Påvelund (18.30)

Final
Lördag 15 april
X – X (16.00)

Bild: BMK Aura, glada efter segern igår, får nu ta sig an Fyrisfjädern i semifinal. (Bild hämtad från klubbens Instagram.)

BMK Aura, glada efter segern, får nu ta sig an Fyrisfjädern i semifinal. (Bild hämtad från klubbens Instagram.)

Publicerad: 2023-03-01

Senast uppdaterad: 2023-03-01

Sponsorer